W dniach 26 kwietnia – 3 maja 2023 r. organizujemy pielgrzymkę do wybranych Sanktuariów Francji, m. in. Lourdes i La Salette.

Dzień 1          5.00 – zbiórka uczestników w Gostyniu i następnie wyjazd w okolice Besancon, gdzie przewidziany jest pierwszy nocleg.

Dzień 2          Dzień rozpoczniemy od przejazdu do klasztoru Saint-Gildard w Nevers, gdzie znajduje się ciało Św. Bernadetty Soubirous. Świętej tej objawiała się Matka Boża w Lourdes w 1858r. W 1866 roku Bernadetta wstąpiła do nowicjatu sióstr w Nevers i pozostała tam aż do swojej śmierci. Zmarła 16 kwietnia 1879 roku. Od tego czasu mamy do czynienia ze spektakularnym, ciągle trwającym cudem, a mianowicie ciało Św. Bernadetty, wbrew wszelkim prawom natury, w ogóle nie ulega procesowi rozkładu zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego, do dnia dzisiejszego zachowując zadziwiającą świeżość i piękno…Przejazd na nocleg w okolice Rocamadour.

Dzień 3          Zwiedzanie Rocamadour. Z miastem tym  związanych jest wiele przekazów. Jeden z nich mówi, że 70 r n.e. to ustronne i dzikie miejsce upodobał sobie Zacheusz, mąż Św.  Weroniki. Po Ukrzyżowaniu Chrystusa Zacheusz udał się do Akwitanii, gdzie spotkał biskupa Św. Martiala. Święty Ten był uczniem Jezusa, widział także śmierć Św. Piotra i Św. Pawła. Zacheusz po śmierci żony wycofał się w dzikie, górzyste miejsce i przybrał imię Amadour. Zamieszkał w jaskini i obok zbudował kaplicę dla N.M.P.  W niej umieścił figurkę Czarnej Madonny. Jak mówi kolejny przekaz, figurka została wyrzeźbiona przez samego Św. Łukasza Ewangelistę. Po śmierci Amadour’a to miejsce zostało nazwane Rocamadour i stało się miejscem pielgrzymkowym. W mieście tym odbędziemy spacer do przytulonej do skały Bazyliki Zbawiciela, w której znajduje się figura Czarnej Madonny. Następnie udamy się do największego miejsca pielgrzymek na ziemi francuskiej – Lourdes. Po przyjeździe do Lourdes zakwaterowanie w hotelu, posiłek wieczorny i udział w Procesji Maryjnej z lampionami.

Dzień 4          Pobyt w Lourdes – centrum pielgrzymek położone na skraju Pirenejów. W tym miejscu Bernadette Soubirous 18 razy widziała Matkę Boską. Tu została zbudowana w 1858 roku świątynia. Od tego czasu wiele osób nawiedzających sanktuarium odzyskało w cudowny sposób zdrowie. Obecnie każdego roku ponad 5 milionów osób odwiedza Sanktuarium, modli się w cudownej Grocie, odwiedza podziemną Bazylikę i świątynię wybudowaną nad Grotą, zażywa kąpieli i uczestniczy w Drodze Krzyżowej. Nasz pobyt w Lourdes pozwala na spełnienie tego pielgrzymiego programu. Możliwość udziału we Mszach Św., w wieczornej procesji z lampionami – Procesji Maryjnej, w Drodze Krzyżowej, a także kąpieli w wodzie ze źródła Lourdes.

Dzień 5          Wykwaterowanie z hotelu. Tego dnia przewidziany jest pobyt w Carcassonne.
W mieście będziemy mieli okazję zobaczyć najlepiej zachowane w Europie mury obronne – zewnętrzne
i wewnętrzne – z basztami, bramami i barbakanem. Wewnątrz pierścienia murów zobaczymy Zamek
(z zewnątrz) oraz romańsko-gotycki kościół St.-Nazaire (XI-XIV w.). Miasto zostało częściowo zrekonstruowane w XIX w. W dalszej części dnia przejazd na nocleg w okolice Marsylii.

Dzień 6          Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Marsylii – drugiego co wielkości miasta we Francji. Zwiedzanie rozpoczniemy od Starego Portu – miejsca uważanego za centrum turystyczne miasta. Tutaj również wsiądziemy w kolejkę turystyczna, którą wjedziemy pod najważniejszy zabytek miasta – Bazylikę Notre Dame de la Garde. Usytuowana jest ona na wzgórzu wznoszącym się na wysokość 162 m. n.p.m. i góruje nad starą częścią Marsylii. Została ona wybudowana w XIX wieku na ruinach dawnego fortu. Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest pozłacana figura Matki Bożej znajdująca się na fasadzie i mierząca 11 metrów i ważąca prawie tonę. W dalszej części dnia przejazd do La Salette – leżącego w przepięknej dolinie alpejskiej. Zwiedzimy tam Sanktuarium, które związane jest z objawieniem Matki Bożej w 1846 roku. Z inicjatywy biskupa Philiberta de Bruillard ordynariusza z Grenoble 01.05.1852 roku został powołany zakon Saletynów, który opiekuje się powstałym Sanktuarium. Wieczorem na terenie sanktuarium będzie możliwość uczestnictwa
w nabożeństwie oraz procesji z lampionami. Nocleg w La Salette (w miarę dostępności miejsc).

Dzień 7          Dzień rozpoczniemy od pobytu w sanktuarium – następnie przejazd do Ars, małej miejscowości w okolicach Lyonu rozsławionej przez Kapłana, który od  1818 roku przez 41 lat był tam proboszczem. W 1925 Pius XI ogłosił tego kapłana – Św. Jana Vianneya – patronem wszystkich proboszczów Kościoła rzymskiego. Na nocleg tego dnia udamy się w okolice Miluzy.

Dzień 8          Dzień przeznaczony na powrót do Polski. Zakończenie pielgrzymki w godzinach wieczornych.

Cena:  1580 PLN + 380 Euro

Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie zaliczki w wysokości 800 PLN; pozostałą kwotę należy wpłacić najpóźniej do 31 dni przed wyjazdem.

Termin wyjazdu: 26.04 -03.05.2023

Cena obejmuje:

 • przejazdy autokarowe na trasie pielgrzymki,
 • zakwaterowanie w hotelach **/*** – pokoje 2,3 osobowe,
 • śniadania od 2-go do 8-go dnia oraz obiadokolacje od 2-go do 7-go dnia,
 • opiekę pilota i kapłana,
 • ubezpieczenie KL, NNW, BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • opłat związanych z realizacją programu, lokalnych przewodników, podatki klimatyczne oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 40 €/os.) – obowiązkowo płatne pilotowi w trakcie wyjazdu,
 • dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 900 PLN/os. za cały wyjazd,
 • napojów do obiadokolacji, wydatków osobistych.

UWAGA!

 • dowód osobisty musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z pielgrzymki,
 • msze będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
 • uczestnicy mogą dodatkowo ubezpieczyć się od chorób przewlekłych oraz od kosztów rezygnacji z wyjazdu (ubezpieczenie od kosztów rezygnacji wynosi 230 PLN/os. – chęć dodatkowego ubezpieczenia należy zgłosić przed podpisaniem umowy),
 • program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
 • minimalna liczba uczestników: 35 osób.
 • ilość uczestników jest ograniczona,
 • ceny wstępów mogą ulec zmianie.

Zapisy u ks. Michała Szremskiego – parafia św. Małgorzaty w Gostyniu, tel. 661 428 507  lub e mail: xmichalsz@wp.pl